Raylı Dolap Sistemleri - Giysi Dolapları - Yatak Odaları | Ayancık Mobilya Dekorasyon Raylı Dolap Sistemleri - Giysi Dolapları - Yatak Odaları | Ayancık Mobilya Dekorasyon

Hakkımızda

Hakkımızda

“Raystil olarak tüm ürünlerimizi kendi tesisimizde özenle üretmekteyiz”

Raystil olarak 1999 yılında başladığımız Raydolap ve Raylı Dolap Sistemleri üretiminde 19. yılımıza girmiş durumdayız.

19 yıldır kaliteli hizmet ve uzman kadromuzu tercih eden tüm müşterilerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Masko Mobilyacılar Sitesinde 600 metrekarelik Showroom ve aradığınız tüm ürünleri bulabileceğiniz geniş ürün yelpazemiz ile sizlere hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.

Konusunda uzman kadromuz; profesyonel proje ve uygulama ekibimiz ile sizlere hizmet vermeye hazırız. Raystil olarak tüm ürünlerimizi kendi tesisimizde özenle üretmekteyiz.

Raystil Markası Ayancık Mobilya Ltd.Şti’nin Tescilli Bir Markasıdır.

“Neden Raystil ?”

Mekana göre Kreatif Tasarımlar: Raystil yaşam alanlarınızda ki tüm alanları kullanarak, farklı ve kullanışlı mobilyalar üretmeyi yıllardır kendisine amaç edinmiş bir markadır.

Boyutlu ve Geleneksel karakalemle Çizilen Projeler

Raystil hayalinizde ki mobilyayı profesyonel grafikerleri ile gerçeğe dönüştürerek tasarım sürecini kolaylaştırır ve hata ihtimallerini sıfıra indirerek hayal ettiğiniz ürüne ulaşmanızı sağlamaktadır.

 Ürün Yelpazesi:

Raystil ray dolaptan karyolaya, koltuktan masaya, mutfak dolabından Tv ünitesine kadar mobilya alanında hayal ettiğiniz tüm mobilya ürünlerini size özel olarak tasarlamaktadır.

 Ürünlerimizin Kalitesi:

Raystil Uluslar arası markaların ürettiği kaliteli malzemeler ile şık,kullanışlı ve dayanıklı ürünleri hayatınıza kazandırır.

 Teslim Süresi:

Raystil ürünlerini profesyonel cnc üretim makineleri ile istenilen zamanda ve eksiksiz bir şekilde teslim ederek kendine güvenen marka imajını korumayı kendine hedef edinmiştir.

 Sertifikalı Üretim:

MEP Sertifikası (MASKO Exclusive Project) MASKO güvencesi ile 100% memnuniyetinizi garanti altına almış olursunuz.

MEP Eğitim süreçleri nelerden oluşmaktadır?

Yüzde 100 müşteri memnuniyetini hedef alan MASKO Exclusive Project, 5 aşamalı bir eğitim programından oluşmaktadır. Eğitim sürecinin ilk adımını müraacat oluşturmaktadır. Kurumlar ve mağazalar bu projeye dahil olmak istediklerini yapacakları müracaatlar ile belirtmektedirler. Ardından grup halinde eğitimler başlamaktadır. Firma sahiplerinin, yöneticilerinin ve çalışanlarının toplu halde eğitime alındığı bu süreçte, MEP’in ne olduğu, müşteri ilişkilerinin hizmet sektörü için önemi ve gereklilikleri ve yasal mevzuattan bahsedilmektedir. Bu aşamaları eksiksiz bir şekilde tamamlayan katılımcı, MEP Kurulu tarafından ziyaret edilerek müşteri gözüyle eksiklikler tespit edilmektedir. Eğitimin dördüncü aşamasında ise hazırlanan protokoller, adayla paylaşılmaktadır. Eğitim, sertifikaların teslimi ve mağazaların vitrinlerine çıkarmaların yapıştırılması ile son bulmaktadır. Protokollerin katılımcıyla paylaşılması ile sertifikanın teslimi arasında ise 3 aylık bir süre geçmektedir. Bu 3 aylık sürede aday, sertifikayı hak edip etmediği üzerinde komite tarafından gözlenmektedir.

MEP Avantajları nelerdir?

MEP, müşteri memnuniyetini hedefleyen bir proje olmasının yanı sıra üreticilerin (mağaza sahiplerinin) de yanında olan bir projedir. Bu proje ile hem tüketici, hem de üreticilerin yapılan alışverişten maksimum düzeyde memnun olmaları amaçlanmaktadır. Bu nedenle eğitim süreci, özellikle üreticiler için avantaj olarak değerlendirilmelidir. MEP ile katılımcılar öncelikle müşteri ilişkilerinin önemini öğrenerek, tüketim mallarının yasal mevzuatı hakkında da önemli bilgiler edinmektedirler. MEP Komitesi’nin belirli aralıklarla gerçekleştirdiği mağaza ziyaretleri sayesinde, üreticiler müşteri ile benzer bir durum olduğunda nasıl davranması gerektiği konusunda da deneyim kazanmaktadır. Ayrıca MEP sayesinde tüketiciden gelen her türlü şikayet, takdir ve öneri kayıt altına alınmaktadır. Bu durum, karışıklık olması ihtimalini de ortadan kaldırmaktadır.

 MEP Sertifikası neler sağlar?

MEP Projesi ile müşteri, ayıplı veya isteği dışında bir ürün aldığında, MASKO’nun bu problemin takipçisi olması amaçlanmaktadır. Müşteri memnuniyeti için gerekli çalışmaları ve takip sürecinin gerçekleştirildiği bu projede, normalde 6 ay olan kumaş garantisi 1 yıl, mobilyaların garantisi ise 2 yıl olarak verilmektedir. Mağaza görüntüleri, müşteri ilişkileri ve satış sonrası müşteri memnuniyeti gibi süreçleri içeren bu projede, iş ahlakı değerleri ile satış sonrası hizmet ve davranış ön planda tutulmaktadır. Sertifika, eğitimlere katılan, şartlara uyan ve iş ahlakına uyum gösteren firmalara verilmektedir. Bu da o firmaların internet sitelerinde, kiosklarda, AVM’de ve blok başlarında firmaların bu özelliğe sahip olduğuna dair bir işaret olmaktadır. Buralarda hiçbir mağduriyete uğramadan müşteri, güven içerisinde mobilyasını alabilmektedir. MASKO güvencesi olarak da tanımlanabilen MASKO Exclusive Project (MEP), kısaca üretimde kalite yanında yüzde 100 müşteri memnuniyetini hedeflemektedir.